آموزش PHP (فصل ۱)

اپلیکیشن‌های سه‌گانهٔ AMP


همان‌طور که قبلاً توضیح دادیم، در سمت کاربر فقط مرورگر است که این وظیفه را دارا است تا درخواست‌های کاربر را برای وب سرور مد نظر ارسال و پاسخ را از آن دریافت کند، و از سوی دیگر فایل‌های CSS ،HTML و تصاویر را اصطلاحاً رِندر (پردازش) کرده و در معرض دید کاربر قرار دهد. 

اما این در حالی است که در سمت سرور ۳ اپلیکیشن وجود دارد که با ارتباط تنگاتنگی که با یکدیگر دارند و این امکان را فراهم می‌آورند تا پاسخ‌های مناسبی برای درخواست‌های کاربران ایجاد شده تا در نهایت، یک صفحهٔ وب در معرض دید ایشان قرار گیرد که در ادامه با تک‌تک آنها بیشتر آشنا خواهید شد:

– وب سرور: اولین اپلیکیشن اصطلاحاً HTTP Server یا همان Web Server است که از جمله وب سرورهای معروف می‌توان Apache را نام برد (حرف A در AMP). این نرم‌افزار وظیفه دارد تا درخواست‌هایی از جنس HTTP یا HTTPS را از کاربر دریافت کرده و به اپلیکیشن سرور انتقال دهد.

– دیتابیس: اپلیکیشن دیگر مرتبط با فرایند ذخیره‌سازی داده‌ها است که این وظیفه را دارد تا اطلاعات را در خود ذخیره سازد که از جمله اپلیکیشن‌های مرتبط با داده‌ها می‌توان به MySQL اشاره کرد (حرف M در عنوان AMP).

– اپلیکیشن سرور: در نهایت اپلیکیشن سرور (مفسر زبان برنامه‌نویسی) قرار دارد که درخواست‌ها را از وب سرور گرفته و با دیتابیس و یا در صورت نیاز با دیگر سرویس‌ها ارتباط برقرار ساخته، در صورت نیاز داده‌ها را تحلیل نموده و در نهایت نتیجه را در اختیار وب سرور قرار می‌دهد تا وب سرور هم آنها را به کدهای قابل‌فهم برای مرورگر مبدل سازد و برای مرورگر کاربر ارسال نماید (حرف P در عنوان AMP).

آشنایی بیشتر با MySQL
MySQL اصطلاحاً یک DBMS است که مخفف واژگان DataBase Management System (سیستم مدیریت دیتابیس) برای دیتابیس‌های به اصطلاح Relational (رابطه‌ای) می‌باشد؛ پس به عبارت دیگر می‌توان از اصطلاح RDBMS برای این سیستم استفاده کرد (حرف R به ابتدای کلمهٔ Relational باز می‌گردد).

در یک کلام، MySQL معروف‌ترین سیستم مدیریت دیتابیس دنیا است که توسط شرکت اوراکل به دنیا عرضه شده است. از جمله رقبای MySQL می‌توان به دیتابیس‌های Oracle ،SQL Server و غیره اشاره کرد. همچنین MySQL اپن‌سورس و رایگان است؛ به عبارت دیگر، به راحتی می‌توان سورس‌کد آن را دریافت کرده، مورد استفاده قرار داد و در صورت نیاز آن را کاستومایز (شخصی‌سازی) کرد. نکتهبه خاطر داشته باشید که MySQL به صورت My Ess Cue Ell تلفظ می‌شود.

به منظور آماده‌سازی محیط برنامه‌نویسی PHP، دو گزینه پیش‌رو خواهیم داشت: اول آنکه هر یک از موارد وب سرور Apache، مفسر PHP و سیستم مدیریت دیتابیس MySQL را به صورت مجزا از آدرس‌های زیر دانلود و نصب کنیم:
– httpd.apache.org (برای دانلود وب سرور)
– www.php.net (برای دانلود زبان PHP) 
– www.mysql.com (برای دانلود دیتابیس MySQL)

در حقیقت، چنانچه بخواهیم این تکنولوژی‌های سه‌گانه را به صورت مجزا نصب کنیم، بایستی این انتظار را داشته باشیم که برای هر سیستم‌عاملی یکسری تنظیمات خاص آن را انجام داده تا بتوانیم هر سه را با یکدیگر کانفیگ (پیکربندی) کنیم که بسته به نوع سیستم‌عامل، می‌تواند کاری دشوار یا آسان باشد.

راه کار دومی که برای نصب این تکنولوژی‌ها وجود دارد، نصب پکیج‌هایی است که حاوی وب سرور آپاچی، اپلیکیشن سرور پی‌اچ‌پی و پایگاه دادهٔ مای‌اس‌کیو‌ال است. باتوجه به نوع سیستم‌عامل، می‌توان تکنولوژی‌های سه‌گانهٔ AMP را برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، گنو/لینوکس و مکینتاش نصب کرد.

در واقع، نسخهٔ سازگار AMP برای سیستم‌عامل ویندوز WAMP نام دارد که W حرف اول سیستم‌عامل Windows است، نسخهٔ سازگار AMP برای سیستم‌عامل گنو/لینوکس LAMP است که L حرف اول نام سیستم‌عامل Linux است و در نهایت نسخهٔ سازگار AMP برای سیستم‌عامل مکینتاش MAMP نام دارد که حرف اول نام سیستم‌عامل Macintosh است.

علاوه بر این، نسخه دیگری از این تکنولوژی‌های سه‌گانه وجود دارد تحت عنوان XAMPP که برای استفاده در سیستم‌عامل‌های مختلف طراحی شده است به طوری که روی ویندوز، گنو/لینوکس و مکینتاش قابل نصب است (به عبارت دیگر، کراس‌پلتفرم است به طوری که در هر سیستم‌عاملی کار می‌کند).

آشنایی با ابزار Composer
کمتر دولوپر پی‌اچ‌پی را می‌توان یافت که با ابزار کامپوزر آشنایی نداشته باشد. به طور خلاصه، کامپوزر یک ابزار کامندلاین است که در آن با استفاده از یکسری دستورات از پیش تعریف شده، می‌توان به مدیریت منابع خارجی (Dependency Management) برای استفاده در پروژهٔ وب اپلیکیشن خود پرداخت.

برای آشنایی بیشتر با این ابزار، می‌توانید به پست کامپوزر (Composer) چیست؟ مراجعه نمایید. همچنین برای آشنایی با نصب کامپوزر روی گنو/لینوکس، می‌توانید به مقالهٔ آموزش نصب Composer روی سیستم عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو مراجعه نمایید.

نصب پکیج XAMPP روی سیستم‌عامل گنو/لینوکس


در آموزش گذشته گفتیم که به جای نصب اِستک MySQL ،Apache و PHP به صورت مجزا و کانفیگ کردن آنها با یکدیگر، می‌توانیم از پکیج‌هایی که از قبل طراحی و کانفیگ شده‌اند استفاده کنیم. در این آموزش، خواهیم دید که به چه شکل می‌توان پکیج زمپ را روی سیستم‌عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو نصب کرد.به خاطر داشته باشیدحرف X در نامگذاری این پکیج به این نکته اشاره دارد که XAMPP کراس‌پلتفرم است. به عبارت دیگر، روی سیستم‌عامل‌های ویندوز، مکینتاش و گنو/لینوکس قابل نصب است.

پیش از هر چیز، می‌بایست از سایت Apache Friends، بسته به نوع سیستم‌عامل (گنو/لینوکس، ویندوز یا مکینتاش) و همچنین معماری سیستم‌عامل (32بیتی یا 64بیتی)، نسخهٔ مناسب خود را دانلود نماییم. توجه داشته باشیم که نسخه‌های مختلفی از مفسر PHP برای دانلود آماده شده است که این نسخه‌ها در تاریخ تألیف این دوره عبارتند از PHP 7.0 ،PHP 5.6 و PHP 7.1 که برای مثال، پکیج نسخهٔ 7.0 را دانلود می‌کنیم.

به طور معمول، پس از کلیک روی دکمهٔ دانلود، این فایل در پوشهٔ Downloads قرار می‌گیرد. حال با فشردن دکمه‌های Ctrl+Alt+T، وارد ترمینال شده و اگر به صورت پیش‌فرض به پوشهٔ Downloads هدایت نشدیم، دستور زیر را وارد می‌کنیم تا وارد این پوشه شویم:

$ cd ~/Downloads

در ادامه می‌بایست کامند زیر را اجرا کنیم. کاری که این دستور انجام می‌دهد این است که پرمیشن یا مجوزهای لازم را برای اجرایی شدن فایل دانلود شده به ما می‌دهد (به خاطر داشته باشیم بسته به نوع اِستکی که دانلود کرده‌ایم، نام فایلی که در انتهای دستور آمده است می‌تواند متفاوت باشد):

$ sudo chmod +x xampp-linux-7.0.4-0-installer.run

در ادامه، از شما رمزعبور ادمین سیستم‌عامل خواسته می‌شود که به محض وارد کردن، پرمیشن‌های مورد نیاز به فایل دانلود شده داده خواهد شد. حال دستور زیر را وارد می‌کنیم:

$ sudo ./xampp-linux-7.0.4-0-installer.run

پس از چند لحظه، پنجره‌ای باز خواهد شد که مرتبط با نصب پکیج زمپ است. به ترتیب دکمه‌های Next را کلیک می‌کنیم تا در نهایت به دکمه‌‌ای تحت عنوان Finish می‌رسیم که پس از کلیک کردن روی آن، پروسهٔ نصب شروع خواهد شد. به محض تکمیل موفقیت‌آمیز پروسهٔ نصب، در پوشهٔ opt سیستم‌عامل، پوشه‌ای تحت عنوان lampp اضافه خواهد شد. در این پوشه، فایل‌ها و فولدرهایی به صورت زیر خواهیم داشت:

apache2
etc
libexec
php
temp
bin
htdocs
licenses
phpmyadmin
uninstall
build
icons
logs
proftpd
uninstall.dat
cgi-bin
img
man
properties.ini
var
COPYING.thirdparty
include
manager-linux.run
README-wsrep
xampp
ctlscript.sh
info
manual
RELEASENOTES
docs
lampp
modules
sbin
error
lib
mysql
share

چیزی که بیش از مابقی پوشه‌ها با آن سروکار خواهیم داشت، پوشه‌ای است تحت عنوان htdocs که پروژه‌های خود را می‌بایست داخل آن ایجاد کنیم. اکنون برای آنکه نرم‌افزار زمپ خود را فعال کنیم، داخل ترمینال دستور زیر را وارد می‌کنیم:

$ sudo /opt/lampp/lampp start

در صورت موفقیت‌آمیز بودن استارت زمپ، پیام‌های زیر را در ترمینال مشاهده خواهیم کرد:

Starting XAMPP for Linux 7.0.4-0...
XAMPP: Starting Apache...ok.
XAMPP: Starting MySQL...already running.

حال برای تست کردن پکیج زمپ، در مرورگر انتخابی خود -گوگل کروم یا فایرفاکس- آدرس localhost/index.php را وارد می‌کنیم:

همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌شود، به صورت خودکار به مسیر localhost/dashboard ارجاع داده می‌شویم و می‌بینیم که همه چیز به درستی اجرا می‌گردد.

مشکل در اجرای XAMPP
البته گاهی‌اوقات در حین استارت کردن زمپ، ممکن است با پیام‌های زیر مواجه شویم:

Starting XAMPP for Linux 7.0.4-0...
XAMPP: Starting Apache...fail.
XAMPP: Another web server is already running.
XAMPP: Starting MySQL...ok.

همان‌طور که در پیام بالا مشاهده می‌شود، به ما اخطار داده می‌شود که یک نرم‌افزار وب سرور آپاچی دیگر در حال اجرا است و سیستم‌عامل نخواهد توانست دو نسخهٔ مختلف از این وب سرور را در آن واحد اجرا کند. دلیل چنین خطایی این است که روی این سیستم‌عامل از قبل اِستک MySQL ،Apache و PHP نصب و کانفیگ شده‌ است و به همین دلیل زمپ نمی‌تواند استارت شود. حال برای آنکه بتوانیم بدون هیج مشکلی از نرم‌افزار زمپ استفاده کنیم، ابتدا می‌بایست این سرویس‌ها را غیرفعال کنیم. پیش از هر چیز، می‌بایست سرویس زمپ خود را ابتدا غیرفعال سازیم. برای این منظور، دستور زیر را وارد ترمینال می‌کنیم:

$ sudo /opt/lampp/lampp stop

به محض اینتر کردن، با پیام‌های زیر مواجه خواهیم شد:

Stopping XAMPP for Linux 7.0.4-0...
XAMPP: Stopping Apache...ok.
XAMPP: Stopping MySQL...ok.

می‌بینیم که باموفقیت سرویس‌ها غیرفعال می‌شوند. حال می‌بایست سرویس‌هایی را که به صورت مجزا نصب کرده‌ایم را غیرفعال سازیم. برای این منظور، دستورات زیر را در ترمینال وارد می‌کنیم:

$ service apache2 stop

و

$ service mysql stop

اکنون مجدد سرویس زمپ خود را استارت می‌کنیم:

$ sudo /opt/lampp/lampp start

به محض اینتر کردن، پیام‌های زیر در معرض دید ما قرار خواهند گرفت:

Starting XAMPP for Linux 7.0.4-0...
XAMPP: Starting Apache...ok.
XAMPP: Starting MySQL...already running.

از این پس استک XAMPP قابل استفاده است (در صورتی که تمایل دارید با نحوهٔ کار در محیط لینوکس بیشتر آشنا شوید، می‌توانید به دورهٔ آموزش لینوکس در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

نصب پکیج LAMP روی سیستم‌عامل گنو/لینوکس


در این آموزش خواهیم دید که به چه شکل می‌توان اِستک LAMP را روی سیستم‌عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو نصب کرد. اصطلاح LAMP مخفف واژگان Linux ،Apache ،MySQL ،PHP است. علاوه بر این، به یاد داشته باشیم که برای نصب اِستک LAMP روی لینوکس، برخلاف سیستم عامل‌های ویندوز و مک، یک بستهٔ نرم‌افزاری تحت عنوان LAMP وجود نداشته که با یک بار نصب، تمامی نرم‌افزارهای مورد نیاز در دسترس قرار گیرند؛ بلکه می‌بایست هر یک از این اپلیکیشن‌ها را به صورت مجزا نصب نمود.به خاطر داشته باشیداز آنجا که در سیستم‌عامل گنو/لینوکس و اکثر توزیع‌های وابسته به آن -مثل اوبونتو- یک سرور مجازی از قبل نصب شده است، ما نیازی به نصب و راه‌اندازی سرور نداشته و صرفاً می‌بایست سایر اپلیکیشن‌های مورد نیاز را نصب نماییم.

نصب وب سرور Apache
آپاچی یک وب سرور رایگان و اپن‌سورس است که برای نصب آن، ابتدا ترمینال را باز نموده و کامندهای زیر را وارد می‌نماییم:

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install apache2

توجه داشته باشیم که برای نصب، نیاز به دسترسی root داریم (root بالاترین سطح دسترسی در لینوکس است). دستور اول، ریپازیتوری‌های سیستم‌عامل را به‌روزرسانی می‌کند. سپس دستور دوم را وارد می‌کنیم و پس از تکمیل نصب و برای اطمینان حاصل کردن از نصب شدن کامل و صحیح آپاچی روی سیستم‌عامل خود، دستور زیر را وارد می‌نماییم:

$ sudo service apache2 status

حال با پیام زیر مواجه خواهیم شد:

apache2.service - LSB: Apache2 web server
  Loaded: loaded (/etc/init.d/apache2)
  Active: active (running) since Sat 2016-04-02 01:13:24 IRDT; 23h ago
   Docs: man:systemd-sysv-generator(8)
 Process: 7290 ExecReload=/etc/init.d/apache2 reload (code=exited, status=0/SUCCESS)
 Process: 1635 ExecStart=/etc/init.d/apache2 start (code=exited, status=0/SUCCESS)
  CGroup: /system.slice/apache2.service
      ├─1898 /usr/sbin/apache2 -k start
      ├─7309 /usr/sbin/apache2 -k start
      ├─7310 /usr/sbin/apache2 -k start
      ├─7311 /usr/sbin/apache2 -k start
      ├─7312 /usr/sbin/apache2 -k start
      ├─7318 /usr/sbin/apache2 -k start
      ├─8268 /usr/sbin/apache2 -k start
      ├─8276 /usr/sbin/apache2 -k start
      ├─8278 /usr/sbin/apache2 -k start
      └─8280 /usr/sbin/apache2 -k start

نصب سیستم مدیریت پایگاه داده MySQL
برای نصب MySQL، می‌بایست دستورات زیر را در ترمینال وارد نماییم:

$ sudo apt-get install mysql-server

در حین نصب، از شما خواسته می‌شود که یک پسورد root در نظر بگیرید. در ادامه، نیاز به نصب phpmyadmin داریم. phpmyadmin یک ابزار مدیریتی تحت وب رایگان و اپن‌سورس برای مدیریت MySQL است که این امکان را به ما خواهد داد تا به راحتی دیتابیس‌های خود را مدیریت کنیم. برای نصب این ابزار، دستور زیر را وارد می‌کنیم:

$ sudo apt-get install phpmyadmin

توجه داشته باشیم که برای نصب phpmyadmin، ابتدا باید MySQL نصب باشد. همچنین در حین فرایند نصب، تعدادی سؤال در ارتباط با پسورد و … پرسیده می‌شود که می‌بایست پاسخ داده شوند.

نصب مفسر PHP
برای آنکه بتوانیم کدهای PHP خود را اجرا کنیم، نیاز به مفسر این زبان برنامه نویسی داریم که برای نصب آن، می‌بایست دستور زیر را در ترمینال وارد کرد:

$ sudo apt-get install php7.0

در این مرحله، نیاز به ریبوت وب سرور آپاچی داریم تا کلیهٔ تغییرات اعمال شوند. برای این منظور، دستور زیر را وارد می‌نماییم:

$ sudo service apache2 restart

در این مرحله از کار، فرایند نصب اِستک LAMP به پایان رسیده و می‌توانیم کدنویسی را شروع کنیم (لازم به ذکر است که در این دورهٔ آموزشی، از سیستم‌عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو و اِستک LAMP استفاده می‌شود).


نصب پکیج XAMPP روی سیستم‌عامل ویندوز


در این آموزش قصد داریم ببینیم که به چه شکل می‌توان پکیج XAMPP را روی سیستم‌عامل ویندوز نصب نمود.  پیش از هر چیز، می‌بایست از سایت Apache Friends بسته به نوع سیستم‌عامل (گنو/لینوکس، ویندوز یا مکینتاش) و همچنین معماری سیستم‌عامل (32بیتی یا 64بیتی)، نسخهٔ مناسب خود را دانلود نماییم. توجه داشته باشیم که نسخه‌های مختلفی از مفسر PHP برای دانلود آماده شده است که این نسخه‌ها در تاریخ تألیف این دوره عبارتند از PHP 7.0 ،PHP 5.6 و PHP 7.1 که برای مثال، پکیج نسخهٔ 7.0 را دانلود می‌کنیم.

پس از تکمیل فرایند دانلود، همچون هر نرم‌افزار دیگری در سیستم‌عامل ویندوز، با دو بار کلیک کردن روی فایل دانلودی، فرایند نصب آغاز می‌گردد. پس از پایان موفقیت‌آمیز فرایند نصب اِستک زمپ، اگر به درایوی که نرم‌افزار روی آن نصب شده (معمولاً درایو C) مراجعه کنیم، خواهیم دید که پوشه‌ای تحت عنوان xampp اضافه شده که با باز کردن این پوشه، گزینه‌ای وجود دارد تحت عنوان xampp-control.exe که با کلیک بر روی آن، می‌توانیم کنترل پنل این پکیج را به نمایش درآوریم:

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، با کلیک روی دکمه‌های Start قرار گرفته مقابل Apache و MySQL می‌توانیم این دو سرویس را اجرا کنیم که در نهایت لیبل این سرویس‌ها در صورت موفقیت‌آمیز بودن اجرا به رنگ سبز در خواهند آمد. 

علاوه بر این، اگر به نوار پایین ویندوز نگاهی بیندازیم، می‌بینیم که آیکان مرتبط با این نرم‌افزار در آنجا نیز قرار گرفته است. همچنین، داخل پوشهٔ xampp با پوشه‌ای تحت عنوان htdocs مواجه خواهیم شد که کلیهٔ پروژه‌هایی که می‌خواهیم کدنویسی کنیم را می‌بایست داخل این پوشه قرار دهیم که در آموزش‌های آتی بیشتر در این رابطه صحبت خواهیم کرد.

در ادامه، برای آنکه تست کنیم ببینیم که آیا لوکال‌هاست هم به درستی کار می‌کند یا خیر، می‌بایست وارد مرورگر شده و آدرس http://localhost/xampp/index.php را وارد کنیم. در صورتی که همه چیز به درستی کار کند، کنترل پنل زمپ در معرض دید ما قرار خواهد گرفت.

نصب پکیج WAMP روی سیستم‌عامل ویندوز


برای نصب پکج WAMP روی سیستم‌عامل ویندوز، به سایت WampServer مراجعه نموده و از بخش دانلود، پکیج مرتبط با معماری سیستم‌عامل خود (32بیتی یا 64بیتی) را دانلود می‌نماییم. پس از تکمیل فرایند دانلود نرم‌افزار، آن را همچون هر نرم‌افزار دیگری در ویندوز نصب می‌کنیم.

پس از نصب نرم‌افزار ومپ با در نظر گرفتن تنظیمات پیش‌فرض، پوشه‌ای تحت عنوان wamp در درایو C سیستم‌عامل ایجاد خواهد شد. داخل این پوشه، پوشهٔ دیگری وجود دارد تحت عنوان www که می‌بایست کلیهٔ فایل‌های مرتبط با پروژه‌های پی‌اچ‌پی خود را داخل این پوشه قرار دهیم.

پس از تکمیل مراحل نصب، آیکان این نرم‌افزار روی دسکتاپ قرار خواهد گرفت و با دو بار کلیک کردن روی این آیکان، برنامه اجرا خواهد شد. در واقع، بلافاصله پس از اجرا آیکان مرتبط با این نرم‌افزار در نوار پایین ویندوز نمایان می‌شود و این در حالی است که ابتدا رنگ این آیکان قرمز است؛ پس از صبر کردن به مدت چند ثانیه خواهیم دید که رنگ این آیکان ابتدا به رنگ نارنجی درآمده و سپس به رنگ سبز تغییر خواهد کرد و این تغییر رنگ، نشانگر آن است که کلیهٔ سرویس‌های این پکیج به درستی نصب شده و در حال اجرا می‌باشند.

  هشدار لازم به ذکر است در صورتی که رنگ آیکان مرتبط با این نرم‌افزار سبز نگردد، این مسئله نشانگر مشکلی است که احتمالاً به خاطر ناسازگاری این نرم‌افزار با دیگر نرم‌افزارهای نصب شده روی سیستم‌عامل است.

نصب پکیج XAMPP روی سیستم‌عامل مکینتاش


در این آموزش قصد داریم ببینیم که به چه شکل می‌توان اِستک XAMPP را روی سیستم‌عامل مکینتاش نصب نمود. پیش از هر چیز، می‌بایست از سایت Apache Friends بسته به نوع معماری سیستم‌عامل (32بیتی یا 64بیتی)، فایل DMG مناسب خود را دانلود نماییم. توجه داشته باشیم که نسخه‌های مختلفی از مفسر PHP برای دانلود آماده شده است که این نسخه‌ها در تاریخ تألیف این دوره عبارتند از PHP 7.0 ,PHP 5.6 و PHP 7.1 که برای مثال، پکیج نسخهٔ 7.0 را دانلود می‌کنیم.

به صورت پیش‌فرض، فایل در پوشهٔ Downloads ذخیره خواهد شد. پکیج DMG دانلود شده را باز نموده، فولدر XAMPP را به صورت درگ & دراپ وارد فولدر Applications کنید. در این مرحله از کار، فرایند نصب به پایان رسیده و می‌توانید نرم‌افزار را اجرا نمایید. برای این منظور، وارد فولدر Applications سپس فولدر XAMPP شده و در نهایت روی آیکان اختصاصی نرم‌افزار کلیک نمایید تا نرم‌افزار اجرا گردد.

نصب پکیج MAMP روی سیستم‌عامل مکینتاش


برای نصب اِستک MAMP روی سیستم‌عامل مکینتاش، به سایت mamp.info مراجعه نموده و از بخش دانلود، پکیج مرتبط با معماری سیستم‌عامل خود (32بیتی یا 64بیتی) را دانلود می‌نماییم (با توجه به رویکرد آموزشی خود در این دوره، پکیج نسخهٔ 7.0 را می‌بایست دانلود نماییم).

پس از Unzip کردن فایل دانلود شده، فایلی خواهید داشت تحت عنوان MAMP. این پکیج برخلاف سایر نرم‌افزارها که به صورت درگ & دراپ به داخل فولدر Applications نصب می‌شوند، Installer دارد؛ لذا با دو بار کلیک کردن روی فایل MAMP، فرایند نصب آغاز خواهد شد.

پس از تکمیل فرایند نصب، داخل فولدر Applications، فولدری تحت عنوان MAMP افزوده خواهد شد. داخل فولدر MAMP، فایلی وجود دارد تحت عنوان MAMP که با کلیک کردن روی آن، سرور مجازی و سایر نرم‌افزارهای مورد نیاز اجرا خواهند شد.

داخل فولدر MAMP فولدری وجود دارد تحت عنوان htdocs که در آموزش‌های آتی می‌بینیم که به چه شکل فایل‌های مربوط به پروژه‌های خود را داخل این فولدر قرار خواهیم داد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *